Jak správně sedět?

06.08.2019

Co byste měli vědět, pokud máte sedavé zaměstnání. 

Neseďte přikovaní ke stolu celý den, jednou za čas je dobré se zvednout a projít se. Zkrátka změnit polohu. Pokud vám to pracovní doba dovolí, projděte se na čerstvém vzduchu, třeba jen na pár minut - zádům značně ulevíte. Pokud takovou možnost nemáte, rozhodně se projděte alespoň po kanceláři. Velmi efektivní je protahování. Nebojte, nemusíte provádět složité úkony, stačí pravidelně během dne udělat pár jednoduchých cviků.

Zdravé a určitě i příjemné, je pracovat u počítače bez bot. Vyhnete se nepříjemnému zápachu, který vzniká zejména díky bakteriím, množícím se v uzavřené obuvi. Doporučujeme v případě možnosti pořídit pod nohy koberec a být na boso. Kompromisem pak může být zůstat jen v ponožkách. Je nám jasné, že v práci si to spousta z Vás nebude moci dovolit, proto vyzýváme alespoň k chůzi bez bot a přezůvek alespoň doma.

Pro popis správného sedu využijeme obrázek 1. Základem by měla být vzpřímená páteř, kyčelní a kolenní klouby v 90° ohnutí, přičemž kyčle mohou být případně oproti kolenům lehce výš. Područky jsou v takové výšce, abychom mohli uvolnit ramena a neměli je příliš vytažené k uším. Ideálně výška područek odpovídá výšce pracovního stolu. Dle obrázku si dále nastavte výšku a vzdálenost monitoru, případně i výšku stolu.

Obrázek 1 - Ergonomie práce u PC (zdroj: www.skolenibozp.cz)

Pokud je Vaše pracovní židle již volnější ve spojích, využijte polštářů, dek či speciálních pomůcek pro zajištění vzpřímeného sedu (obrázek 2). Vhodný je "půlválec" vložený mezi opěrku a záda. Velmi doporučujeme také polohovací stoly. V posledních letech jsou již dostupnější a člověk si může dopřát příjemnou změnu pracovní pozice, aniž by přestal pracovat. Je to maximum, co můžete ohledně stolu pro svá záda udělat. Nejlevnější kusy se dají pořídit zhruba od 9 000 Kč.

Obrázek 2 - Využití válce a podsedáku pro vzpřímený sed (vhodnější je využít půlválec)

Obrázek 3 - Polohovací stůl pro práci ve stoji

Často se jako fyzioterapeuté setkáváme s názorem, že je vhodné vyměnit židli u pracovního stolu za velký gymnastický míč. To poslední, co chceme, je přetěžovat již přetížená záda několikahodinovým sezením na nestabilním míči, kde musí být zapojeno mnoho svalů pro udržení vzpřímeného těla. Jediné správné využití, je občasná záměna míče za židli se zádovou opěrkou. Doporučujeme vyměnit maximálně na 2 hodiny! Poté se vraťte ke své původní židli.