Lékové interakce

04.12.2019

Položte se na úvod pár otázek. Víte co za léky berete? Kontroluje někdo jejich vzájemnou snášenlivost? Nesnižuje se jejich kombinací účinnost? Čemu se při jejich užívání vyvarovat? 

V každodenní praxi vidíme, jak lidé berou hrsti prášků, aniž by oni, nebo někdo jiný zkontroloval, zda-li se spolu všechny léky snáší. Klidně se tak může stát, že nevědomky berete prášky, které si navzájem snižují účinnost, nedejbože se navzájem vyruší či působí protichůdně.

Nebudeme se dnes bavit o tom, že lidé často berou velké množství léků, aniž by věděli k čemu jsou. Obvykle totiž všichni spoléháme na lékaře. Bohužel jsou ale mnohdy předepisovány léky, které pacient vůbec nepotřebuje. S tím toho však moc nezmůžeme. 

Co ale můžeme, je hlídat snášenlivost užívaných léků. Tedy lékovou interakci. Čím více léků, tím větší pravděpodobnost vzájemného ovlivnění. Interakce mohou nastat také mezi lékem a potravinou, nápojem, doplňkem stravy či bylinným preparátem. 

Nejdostupnější je zatím aplikace na stránkách lékárenské sítě BENU. Na odkazu
https://www.benu.cz/lekove-interakce-zadani ) máte možnost zadat všechny Vámi užívané farmaka a následně dostanete informace o interakci, tedy případné nevhodné kombinaci některých z léků. Také se dozvíte které potraviny představují při užívání konkrétních léků riziko. Dokonce je riziko ohodnoceno čísly 1-5, kdy číslo 5 znamená, že lék je danou látkou výrazně ovlivněn.

Ano, byť se to nezdá, efekt některých léků může být výrazně ovlivněn i různými potravinami. Platí to i pro užívání antikoncepce, kde například grepová šťáva může snížit účinnost až o desítky procent!