Nemučte své nohy!

29.10.2019

Podpatky, boty s úzkou špičkou, obtíže způsobené nevhodnou obuví, chůze na boso.
To jsou hlavní témata tohoto článku. 

Na základě nového výzkumu, o kterém mluvil lékař Kamal Mezian v rozhovoru DVTV, je prokázán negativní vliv podpatků vyšších, než 5 cm. Ze studie vyplývá, že dlouhodobé nošení takových podpatků poškozuje zdraví, zejména ve smyslu poškození Achillovy šlachy a výrazného zvýšení rizika artrózy kolenních kloubů. Artróza se tedy může objevit výrazně dříve, než by tomu muselo být. 

Při tomto onemocnění dochází k opotřebování kloubních chrupavek se zvýšeným třením a někdy také tvorbou výrůstků. Zhoršení celé biomechaniky kolenního kloubu je často bolestivé. V určitém věku (dejme tomu nad 70 let) má artrotické změny každý, ale častým nošením bot na podpatku jejich vznik urychluje. A to jistě nikdo z nás nechce!

Na předešlém obrázku je znázorněna ideální bota. Z důvodu častého podceňování výběru obuvi jsme se rozhodli Vás trochu nasměrovat. Ideální obuv je dostatečně dlouhá a dostatečně široká (zejména v oblasti prstů), aby prsty měly prostor pro malý pohyb do všech směrů. Je pružná natolik, aby nebránila noze přirozeně se ohýbat na pomezí prstů a nártu. K tomu všemu má ideální bota tenčí podrážku, přes kterou lze přiměřeně cítit, na co vlastně došlapujeme. Obzvlášť důležité jsou tyto zásady pro děti, v období do 6 lety, kdy se nohy nejvíce vyvíjí. 

Je nevhodné nosit těsnou obuv, která má tendenci Vám prsty mačkat k sobě! Noha zmáčknutá jako ve svěráku nemůže nikdy pracovat správně. Můžete využít otevřenou obuv (různé druhy sandálů), ale není vhodné nosit "žabky". Daleko lepší pro nohy je obuv, která je připevněna minimálně na 2 místech, při čemž již nejste nuceni měnit chůzový stereotyp z důvodu, aby vám bota nespadla. Vhodná je i tzv. barefoot obuv, která je ve špičce širší, a nabízí tak prstům dostatečný prostor. Zároveň je pružná a vždy bez podpatku. Dnes je již v nabídce mnoho typů. Jedinou nevýhodou je o něco vyšší cena. 

Pokud máte možnost, určitě se nebojte chůze na boso. Jak doma, tak venku. Ideálně po nezpevněním povrchu (trávník, písek, kameny...). Je potřeba aby se nohy probudily a začali vnímat, na čem vlastně stojí. Jedná se vlastně o přírodní masáž chodidel. Odborníci často připomínají výrok "Nejlepší bota je žádná bota".  

Jsme si vědomi toho, že né každý má možnost chodit v takové obuvi, jako by chtěl. Někdo musí mít např. pevnou pracovní obuv, která podmínky ideální boty zdaleka nesplňuje. O to více je potřeba po práci a ve volném čase toto sevření kompenzovat volností a bosou chůzí. 

Co Vám může nevhodná obuv způsobit?

Velký vliv má na formování nožní klenby, tedy pokud již od dětství nenosíme správnou obuv a nepohybujeme se na boso, zaděláváme si na ploché nohy. Jak jsme již zmínili v úvodu, při nošení bot s podpatky nás může až o několik let dříve potkat artróza kolenních kloubů. Obuv má výrazný vliv také na vznik vbočených palců, mezi lidmi často označovaných jako tzv. halluxy. Špatné boty zcela jistě přispívají (zejména při běhání) vzniku patní ostruhy, tedy dalšímu bolestivému stavu. Obuv bez dostatku prostoru pro prsty podporuje vznik kladívkových prstů. O vzniku puchýřů, otlaků, nebo tvořícímu se zápachu ani raději nemluvíme. 


Zcela jistě toto není poslední článek o obuvi. Je to velmi důležitá a v dnešní době podceňovaná záležitost. Naší povinností je proto Vás o nebezpečí nevhodné obuvi informovat.