Syndrom esemeskového krku

30.03.2020

S rozvojem moderní doby se objevil pojem tzv. "Text neck syndrome", v češtině pak Syndrom esemeskového krku či pouze Esemeskový syndrom. Víte o co jde? 

Na otázku, proč nás bolí krční páteř, existuje mnoho odpovědí. Pravděpodobně nejčastější příčinou bolestí krční páteře, je její přetěžování při nefyziologickém postavení hlavy. Tím se budeme nyní v krátkosti zabývat. 

Zatímco naši předchůdci chodili zpříma a pozorovali, co se děje kolem nich, my sedíme celé dny u počítačů s hlavami zabořenými do obrazovek. Ve volném čase a někdy i v práci pro změnu koukáme do telefonů, což naší krční páteři rovněž neprospívá. Pro problémy krční páteře spojené s přetěžováním v nevhodné pozici při koukání do telefonu dokonce vznikl  vlastní název. V češtině jej nazýváme jako Esemeskový syndrom, anglicky pak Text neck syndrome. 

Jak znázorňuje obrázek výše, při nevhodné pozici hlavy dochází ke zvýšení zátěže na krční páteř. Schválně si sami nyní, když čtete tento článek, uvědomte, v jakém postavení je vaše hlava a určitě se doberete k závěru, že není napřímená v prodloužení páteře tak, jak má být. 

Podobné držení hlavy můžeme u většiny lidí zpozorovat i při jízdě v autě (zde spíše předsunutí hlavy, než předklon). Bolesti krční páteře proto hrozí především lidem vykonávajícím sedavá zaměstnání, lidem se špatným držením těla a dalším, kteří přetěžují krční páteř dlouhodobým předklonem či předsunem hlavy. 

Při dlouhodobém předklonu či předsunutém držení hlavy dochází ke zvýšenému opotřebení krční páteře a okolních struktur. To se zpravidla neprojeví ihned. Můžeme takto fungovat léta, ale později nás začne krk bolet. Vlivem nevratných změn způsobených větším opotřebením, např. tvorbou osteofytů (výrůstků na krčních obratlech), se lze již velmi těžko bolestí zbavit. 

Proto je potřeba na postavení hlavy a celkově ergonomii, myslet již dnes!

Čím častěji si vzpomenete na tento článek a pokusíte se hlavu srovnat, tím lépe. Obecně však málo kdo dokáže správnou polohu hlavy dlouhodobě udržet. Proto je vhodné pravidelně aplikovat speciální cviky vhodné pro krční páteř.