Umění relaxovat
Dnešní téma: Proč je relaxace tak důležitá? Co je to regenerace? Jak se vypořádat se stresem a únavou?
Relaxace je někdy chybně považována pouze za čas věnovaný regeneraci svalům. Pravdou však je, že má daleko větší přesah. Obecně relaxací rozumíme uvolňování v oblasti fyzické i psychické.
Relaxace umožňuje organismu (včetně centrální nervové soustavy) regeneraci a zotavení, fyziologicky je charakterizovaná snížením množství impulsů, které přicházejí do mozku z periférie (ze svalů, smyslových orgánů,..). Tím je snížena míra podráždění mozku a vytvářejí se podmínky k regeneraci.
Pro náš život je regenerace naprosto zásadní. Aniž bychom si to uvědomovali, tělo má schopnost opravovat poškozené tkáně, nahrazovat "staré" buňky novými či vytvářet zcela nové buňky, pokud je třeba. Když je člověk ve stresu, nebo má nedostatek spánku, schopnost regenerace tkání je tím významně ovlivněna a může tak snadněji dojít k rozvinutí jakýchkoliv obtíží.
Podstatou relaxace je schopnost číst sám sebe, své tělo a pocity. Naším cílem je, naučit se vypozorovat hraniční míry stresu psychického a fyzického, abychom mohli včas zakročit a hladinu stresu snížit.
Druhy a možnosti relaxace
Možností jak relaxovat je mnoho. Přirozenou formou je samozřejmě spánek. Zhruba od 22:00 začínají v těle probíhat regenerační procesy, proto bychom neměli chodit spát příliš pozdě. Důležitá je pravidelnost i délka spánku. Doporučuje se spát alespoň 6 hodin denně.
Zajímavou formou relaxace jsou meditace, obvykle prováděné přes den po dobu od několika minut, po několik hodin (v extrémních případech). Na meditace není žádný obecný návod. Každý zkrátka musí začít sám a zkoušet co mu vyhovuje. Snahou je, zklidnit svou mysl a uvolnit tělo. V každém případě je potřeba si najít nějaké klidné a tiché místo. Ono se to nezdá, ale i celodenní hluk je pro člověka výrazný stresující prvek.
Progresivní svalové relaxace jsou techniky s vědecky podpořeným účinkem pro celkové uvolnění těla. Nejznámější je Jacobsonova progresivní relaxace. K dispozici jsou i vedené relaxace např. na youtube.
Zajímavou možností jsou vizualizace, kdy si při zavřených očích představujeme, že se nacházíme na nějakém hezkém místě a děláme co se nám zachce. Využíváme svou fantazii a pozitivně tím ovlivňujeme psychické i fyzické napětí.
Rozlišujeme tedy akutní a chronickou únavu. U akutní někdy stačí se jen dobře vyspat, nebo si dát pár dní dovolené, ale u chronického stresu a únavy je výhodnější tzv. aktivní odpočinek, tedy aktivita, fyzicky nenáročná, ale dostatečně odpoutávající pozornost mozku a nabízející nevšední myšlenky.

Masáže rovněž přispívají ke snížení hladiny stresu a uvolnění napětí. Regenerační procesy na všech úrovních poté probíhají lépe. Masáž tedy není jen o uvolnění svalů, ale je to i celkově relaxační procedura. Ovšem záleží jakou masáž si člověk vybere.
Pár slov na závěr. Každý by si měl vyzkoušet, jaký druh relaxace mu vyhovuje a naučit se co nejlépe vnímat své tělo. Prevence je nejlepším lékem.
